szklanenegatywy.pl Audioprzewodnik po "Szlaku bez końca" Galeria zdjęć  west

ZBĄSZYŃ. Zespół Szkół nr 1 im. Stefana Garczyńskiego to szkoła, która kształci w uczniach postawy właściwe dla społeczeństwa obywatelskiego. Działa w niej bowiem bardzo prężnie już 11 lat młodzieżowy wolontariat.

W liceum uczy się 230 uczniów i aż 88 z nich to wolontariusze, którzy w ramach zajęć pozalekcyjnych działają w Szkolnym Wolontariacie. Najważniejszym ich celem jest niesienie pomocy innym i podejmowanie działań ukierunkowanych na potrzeby społeczności lokalnej, a zwłaszcza dzieci.

W ciągu 11 lat działalności nawiązaliśmy współpracę ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno – Wychowawczym, świetlicami opiekuńczo – wychowawczymi w Zbąszyniu i Przyprostyni, Zespołem Szkolno – Przedszkolnym im. A. Fiedlera, Biblioteką Publiczną, Ośrodkiem Pomocy Społecznej oraz ze Schroniskiem dla bezdomnych zwierząt w Zbąszyniu - Nowym Dworze.

Do stałych działań wolontariuszy należą cotygodniowe dyżury „Pogotowia naukowego” w ŚOW w Przyprostyni i ZSP, podczas których wspierają młodszych kolegów, pomagając im w odrabianiu zadań domowych i przygotowaniu się do lekcji. Stałe dyżury wolontariusze pełnią także w internacie SOSW prowadząc bajkoterapię dla przebywających tam dzieci. Wspomagają także Bibliotekę Publiczną pracując przy inwentaryzacji książek i pomagając w prowadzeniu zajęć dla seniorów, np. z podstawy obsługi komputera. Za udział w tych długoterminowych działaniach każdego roku uczniowie otrzymują od tychże instytucji specjalne zaświadczenia i podziękowania.

Do stałych akcji wolontariatu podejmowanych corocznie należy również zbiórka nakrętek przeprowadzana w ramach akcji „Nakrętkomania – wkręć się w pomaganie”. Zebrane nakrętki są przekazywane na rzecz SOSW. Pieniądze ze sprzedaży przeznaczone są potem na hipoterapię wychowanków tejże placówki.

Obecnie podejmujemy pracę wolontariacką w różnych postaciach, w niemal wszystkich dziedzinach szeroko pojętego życia społecznego. Do wieloletnich inicjatyw Szkolnego wolontariatu zaliczyć można: - zbiórki artykułów szkolnych „Wyprawka dla żaka”; - zbiórki książek na rzecz biblioteki (zebraliśmy ponad 2500 egz.); - integracyjne spotkania z wychowankami SOSW mające na celu uwrażliwienie uczniów na potrzeby osób z niepełnosprawnością intelektualną; zorganizowaliśmy andrzejki, mikołajki, wielkanocne zajączki, zbiórki odzieży i środków czystości; uczestniczyliśmy w koncercie bębnów, spływach kajakowych, spotkaniach z kresowianami; pomagaliśmy w organizacji Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie; - przygotowanie Koncertu Charytatywnego dla Marcina – ucznia naszej szkoły; - przygotowanie bransoletek i Mikołajkowego Koncertu Charytatywnego, z którego dochód przekazaliśmy na leczenie 5-letniej Roksanki; - pomoc w zbiórce publicznej na rzecz sióstr Magdalenki i Ninki z Belęcina, dziewczynek chorych na nieuleczalne choroby genetyczne; - coroczna zbiórka maskotek i czekolad, by przygotować upominki mikołajkowe i wielkanocne dla ponad setki dzieci ze SOSW i ŚOW; - bożonarodzeniowe i wielkanocne zbiórki żywności organizowane każdego roku w zbąszyńskich marketach; jedna taka zbiórka to ponad tona żywności, która po segregacji i spakowaniu przez wolontariuszy zostaje dostarczona rodzinom z naszej gminy, które potrzebują pomocy; - udział w „Szlachetnej Paczce”; - pomoc pracownikom OPS przy rozładowywaniu żywności unijnej dla potrzebujących mieszkańców naszej gminy; - zbiórka fantów i przygotowanie „Bazarku rozmaitości”, z którego dochód przekazaliśmy na rehabilitację 4–letniego Mateusza z Nowej Wsi; - coroczne przygotowanie konkursowego wianka świętojańskiego, by pieniądze z nagrody przeznaczyć na rehabilitację dzieci; - zorganizowaliśmy także kilka zbiórek karmy i akcesoriów dla zwierząt, ostatnia z tych akcji przeprowadzona w szkole i marketach przyniosła 710 kg karmy przekazanej dla bezdomnych psów; - udział w akcji „Kup Pan/Pani szczotkę!” Rebemptoris Misio, w wyniku której zebraliśmy pasty do zębów i szczoteczki dla dzieci z Kamerunu; - przygotowujemy kartki z życzeniami dla dzieci z oddziału onkologicznego w akcji „Wylosuj Anioła”; - realizacja projektów UNICEF: zbiórka funduszy na szczepionki dla dzieci z Sierra Leone i Demokratycznej Republiki Konga; realizacja projektów: „Wszystkie Kolory Świata”, „Pomoc dla dzieci w Sudanie Południowym”, „Mali uczniowie idą do szkoły”; za udział w tych inicjatywach otrzymaliśmy Certyfikat Placówki Zaangażowanej Społecznie w roku szkolnym 2014/2015 i 2015/2016.

Nasi uczniowie są pełni chęci i zapału, pragną swoją pracą służyć potrzebującym, dlatego również sami podejmują działania na rzecz innych. Proponują rówieśnikom różnorakie wolontariackie działania. Na przykład: Kamil działa w Pokojowym Patrolu Jurka Owsiaka, Jagoda zapuszczała włosy, by je ściąć i oddać na peruki dla osób po kuracjach onkologicznych. Uczniowie Liceum Garczyńskiego chętnie uczestniczą także w wolontariacie sportowym, pracując przy imprezach sportowych organizowanych przez ZCSTiR oraz Uczniowski Klub Sportowy „Olimpus”. Co roku wolontariat Garczyńskiego organizuje w szkole akcję „Znicz Pamięci”. Zapaliliśmy m.in. „Znicz Pamięci” Stefanowi Garczyńskiemu – patronowi szkoły i jego rodzinie, której doczesne szczątki spoczywają w podziemiach kolegiaty zbąszyńskiej. Pamiętaliśmy o tych, którzy ginęli pod znakiem „orła białego”, czyli powstańcach styczniowych, wielkopolskich, żołnierzach poległych podczas II wojny światowej. Oddaliśmy hołd pomordowanym w obozach koncentracyjnych, w Katyniu, Sybirakom. Uczciliśmy również pamięć zasłużonych dla naszej społeczności: Elżbiety Szczepaniak, Antoniny Woźnej, Zbigniewa Żołnierkiewicza i Jacentego Janka. Nasze znicze zapłonęły na byłym cmentarzu ewangelickim i kirkucie żydowskim. Wolontariusze uporządkowali zapomniane mogiły w Strzyżewie, Lutolu, Trzcielu, Nowej Wsi i Wolsztynie. Łącznie corocznie porządkujemy ponad czterdzieści miejsc pamięci.

Warto również zaznaczyć, że dwukrotnie wolontariusze – Marek i Krzysztof z klasy o profilu bezpieczeństwo publiczne – zostali uhonorowani nagrodą Komendanta Wojewódzkiego Policji za działalność prospołeczną.

Wolontariat stwarza okazję do budowania świata wartości, jest idealną alternatywą dla konsumpcyjnego stylu życia i uzależnień. Młodzież czuje potrzebę robienia czegoś dobrego i wartościowego, chce poczucia, że jest niezbędna innym ludziom. Uczniowie Garczyńskiego nie zamykają oczu na potrzeby innych i otwierają serca, by każdego dnia nieść pomoc i zmieniać na lepsze świat swój i innych!

Magdalena Cieślak