szklanenegatywy.pl Audioprzewodnik po "Szlaku bez końca" Galeria zdjęć  west

W związku z pojawiąjącymi się pytaniami dotyczącymi pisania wniosków przez pracowników biura LGD oraz samego procesu weryfikacji i ich oceny, aby rozwiać wszelkie wątpliwości, informuję Państwa oraz podaję do publicznej wiadomości co następuje:

  1. Pracownicy biura mają zakaz odpłatnego pisania wniosków dla beneficjentów, wymagają tego przepisy krajowe, europejskie oraz regulamin biura. Za naruszenie tego zakazu grożą konsekwencje dyscyplinarne.
  2. Wyznaczeni pracownicy mają obowiązek świadczenia nieodpłatnego doradztwa dla wnioskodawców prowadzonego w biurze LGD, po wcześniejszym umówieniu wizyty lub telefonicznego. Wnioskodawca nieumówiony może zostać nieprzyjęty ze względu na wcześniej umówione wizyty z innymi osobami. Takie newralgiczne sytuacje mogą się szczególnie zdarzyć w ostatnich dniach naboru, gdzie przyjmowani są w pierwszej kolejności wnioskodawcy składający dokumenty a następnie korzystający z doradztwa.


  3. W biurze prowadzony jest rejestr udzielanego doradztwa, do którego wpisywani są wszyscy wnioskodawcy, korzystający z doradztwa. Taki rejestr jest obowiązkowy, narzucony przepisami krajowymi i regulaminem biura. W każdej chwili zatem możliwe jest zweryfikowanie kto i kiedy korzystał z doradztwa pracowników LGD. Rejestr ten jest również kopiowany i wysyłany do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego wraz z całą dokumentacją dotyczącą poszczególnych naborów.
  4. Wnioskodawcy, którzy korzystali z doradztwa w biurze lub telefonicznego otrzymują dodatkowe punkty podczas oceny wniosków na podstawie lokalnych kryteriów wyboru. Weryfikacja tych wnioskodawców następuje na podstawie rejestru udzielanego doradztwa.
  5. Lokalne kryteria wyboru, według których ocenia się wnioski są jawne i dostępne dla wszystkich na stronie internetowej LGD.
  6. Wnioski ocenia Rada składająca się z 7 osób, wybranych przez Walne Zebranie Członków LGD, którzy mają nieposzlakowaną opinię, reprezentujących każdą gminę z obszaru LGD, aby zapewnić równowagę i nie dopuścić do dyskryminacji osób z jakieś gminy. Pracownicy biura nie mają żadnego wpływu na wynik oceny.
  7. Członkowie Rady dokonują indywidualnie oceny wniosków na kartach oceny, które własnoręcznie podpisują. Karty oceny przed rozdaniem podpisywane są przez sekretarza Rady.
  8. Karty oceny są kopiowane, potwierdzane za zgodność z oryginałem i wysyłane do Urzędu Marszałkowskiego wraz z całą dokumentacją z naboru.
  9. Punkty z oceny wniosku wyliczane są jako średnia arytmetyczna z punktów przyznanych przez poszczególnych członków Rady.
  10. Każdy członek Rady przed przystąpieniem do oceny wniosków podpisuje deklarację bezstronności. Jeśli zachodzi jakiekolwiek podejrzenie, że członek Rady może nie być bezstronny w ocenie danego wniosku, ma jakiekolwiek powiązania z wnioskodawcą: rodzinne, służbowe, towarzyskie, zostaje wykluczony
    z procesu oceny danego wniosku i opuszcza pomieszczenie, w którym dokonuje się oceny.
  11. Po ocenie wniosku Rada podejmuje uchwałę o wyborze lub nie wybraniu operacji do dofinansowania. Uchwały Rady są również kopiowane, potwierdzane za zgodność z oryginałem i dostarczane do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego.
  12. Wyniki oceny wszystkich wniosków są podawane do publicznej wiadomości na stronie internetowej LGD RK, a wnioskodawcy otrzymują pisemną informację o ocenie wraz z uzasadnieniem.
  13. Każdy wnioskodawca, który nie zgadza się z oceną Rady na prawo złożyć protest do Zarządu Województwa Lubuskiego, zatem protestu nie rozpatruje LGD. Rada jedynie się do niego ustosunkowuje a ostateczną decyzję podejmuje Marszałek wraz z Zarządem Województwa.

Powyższe informacje są wyciągiem z przepisów i procedur obowiązujących podczas weryfikacji i oceny wniosków a LGD poddawana jest ciągłej kontroli przez Urząd Marszałkowski. Przepisy i procedury są tak sformułowane, aby zapewnić na każdym etapie, jawność, bezstronność, równość wnioskodawców podczas oceny.

Prezes Zarządu

   Witold Silski