szklanenegatywy.pl Audioprzewodnik po "Szlaku bez końca" Galeria zdjęć  west

REGION KOZŁA. To cieszy! Zaczęły się poważne działania integracyjne w Regionie. Oby tymi śladami poszły także inne grupy społeczne i zawodowe.

Jako sukces określamy pierwsze spotkanie integracyjne bibliotekarzy (a właściwie bibliotekarek) Regionu Kozła. 12 pań reprezentujących – po dwie – sześć gmin koźlarskich usiadło przy wspólnym stole w zbąszyńskiej książnicy we czwartek 26 października. Odnotowujemy tę datę, jako istotną w dziejach RK. Może coś ważnego się zaczęło? Zobaczymy to za rok w Kargowej bowiem – powiedzmy to uprzedzając kolejność zdarzeń –iż ustalono, że właśnie kargowska mediateka będzie kolejnym gospodarzem II Forum Bibliotek RK. Czy panie w trakcie tego roku podtrzymają nawiązany kontakt? Czy zdecydują się zrealizować coś wspólnie?

 

Pierwsze spotkanie miało głównie cel poznawczy, jak też integracyjny. Okazało się bowiem – same bibliotekarki to potwierdziły – że mimo współistnienia w RK niektóre osoby z tej samej branży nie znały się. A przecież mieszkają i pracują bardzo blisko siebie, o przysłowiowy rzut beretem. Mówiono o tym na innym, wcześniejszym o parę dni spotkaniu Tęgich Głów RK i podawano powód braku kontaktów: każda biblioteka w RK należy do jednego z pięciu powiatów i do dwóch województw. Panie bibliotekarki spotykają się od lat w ramach tychże central, tam jeżdżą na finansowane przez administrację powiatową kursy i narady. Natomiast RK nie jest od tych spraw. Czy zatem I Forum coś zmieni w przyszłości? Najbardziej zależeć będzie od pań, ich inwencji. Szefowa książnicy w Zbąszyniu Anita Rucioch-Gołek choćby organizując Forum pokazała, że można coś zrobić. A prezentując koleżankom swoją książnicę, współpracownice i wspólną ponadprzeciętną aktywność podpowiedziała, jak może funkcjonować biblioteka w małym mieście.

Inicjatywie I Forum wyszła naprzeciw Lokalna Grupa Działania RK. W spotkaniu wziął bowiem udział prezes Witold Silski, deklarując poparcie dla tego rodzaju poczynań integracyjnych. Zaś dyrektor RK Szczepan Sobczak obiecał przygotowanie wniosku o zakup serwera, na którym można będzie umieścić zdigitalizowane pozycje sześciu bibliotek dotyczące Regionu Kozła. Z kolei Eugeniusz Kurzawa, jako człowiek słowa i bezpośredni inicjator Forum, zakończył spotkanie apelując o wspólną promocję w bibliotekach (na spotkaniach autorskich) książek pisarzy z Regionu. Podkreślał też wartość prowadzenia dokumentacji wycinków prasowych dotyczących gmin. Mówił o druku w początkach 2018 r. „Wielkiej Xięgi Regionu Kozła” i konieczności dużej jej promocji (wraz z wystawą) wszędzie w Regionie. Gościem narady był ponadto burmistrz Tomasz Kurasiński.

Michalina Sawicka

Komentarz

Na spotkaniu zabrakło – do czego warto szybko wrócić - tematu Dyskusyjnych Klubów Książkowych. To ważne i ciekawe instytucje, warto je również zintegrować w ramach RK. Chciałbym też podpowiedzieć pomysł bibliotece w Trzcielu, który „ma w zanadrzu” uznaną pisarkę niemiecką z XVIII w.- Annę Luisę Karschin (dom, w którym mieszkała wciąż stoi). Warto, jak zrobiła to Kargowa z Pauksztą, wymyślić stały konkurs, seminarium etc. Tym bardziej, że jest to okazja do współpracy polsko-niemieckiej. Podobnie Babimost mógłby uczcić Wiesława Sautera.

Eugeniusz Kurzawa