Drukuj

ZBĄSZYŃ. W 99. rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego złożono kwiaty przed pomnikiem powstańców.

Podczas krótkiej uroczystości – z udziałem uczniów, nauczycieli i władz samorządowych gminy - wspomniane zostały wydarzenia, który stały się bezpośrednią przyczyną rozpoczęcia walk 1918 r. Otóż 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu, dzień po przyjeździe sławnego pianisty i kompozytora Ignacego Paderewskiego, zorganizowano manifestacyjne pochody dzieci, które maszerowały pod poznański Bazar, gdzie miał się zatrzymać Paderewski. Niemcy, widząc euforię Polaków, zorganizowali kontrmanifestację, kierując się spod koszar na skrzyżowaniu obecnych ulic Szylinga i Bukowskiej, przez ul. Zwierzyniecką, dalej ulicę święty Marcin podążali w kierunku placu Wolności demolując polskie instytucje i zrywając polskie flagi.

 

Na placu Wilhelmowskim (dziś Wolności) oddziały Straży Ludowej zagrodziły Niemcom drogę do Bazaru powodując rozproszenie pochodu salwami w powietrze. W napiętej atmosferze pod Bazar przybyły polskie posiłki – kompanie Straży Ludowej, Służby Straży i Bezpieczeństwa oraz POW.

Wieczorem 27 grudnia rozpoczęły się regularne wymiany ognia. Tego dnia Polacy zajęli liczne niemieckie instytucje: Prezydium Policji, Komendę Miasta oraz Pocztę. Z pomocą Poznaniowi przyszli powstańcy z Kórnika, Środy i Pleszewa. Polacy przejęli tego dnia także władzę w Pniewach i Kórniku, a fala powstańcza w kolejnych dniach objęła całą Wielkopolskę. Tak rozpoczęło się jedyne zwycięskie w dziejach Polski powstanie.