Drukuj

foto filharmoniaMniej znane oblicze Antonio Vivaldiego

Od 2 do 6 maja w Wielkopolsce (i częściowo na Ziemi Lubuskiej) trwać będzie druga z czterech odsłon nowego cyklu koncertowego „Filharmonia bez Filharmonii”. W pięciu miastach regionu zabrzmią kameralne sonaty Antonio Vivaldiego w wykonaniu zespołu barokowego Green Kore.

Celem cyklu „Filharmonia bez Filharmonii” jest stworzenie albo raczej odtworzenie tradycji regularnej obecności muzyki klasycznej w miejscowościach, które nie mają swoich własnych instytucji kultury muzycznej. W dużych miastach to właśnie filharmonie zapewniają słuchaczom dostęp do twórczości największych twórców muzyki klasycznej. W mniejszych miastach to zadanie spada na barki zajmujących się i tak już wszystkim lokalnych ośrodków kultury. To one zresztą są głównymi partnerami „Filharmonii bez Filharmonii”.

 

W roku 2018 na cykl złożą się cztery odsłony (marzec, maj, październik, grudzień), ale plany zakładają, że od roku 2019 koncerty w poszczególnych miejscowościach odbywać się będą ze znacznie większą częstotliwością. W odróżnieniu od „prawdziwych” filharmonii w ramach projektu prezentowana będzie muzyka barokowa i dzieła, które należą do kanonu XVII i XVIII wieku. To część koncepcji, która zakłada, że uczestnicząc w koncertach, słuchacze będą mieli szansę uzyskać możliwie szeroką perspektywę muzyki barokowej. W roku 2018 dominować będzie muzyka kameralna (m.in. A. Vivaldiego, J.F. Haendla oraz J.F. Telemanna), ale w przyszłości możemy spodziewać się większych form orkiestrowych.

Inicjatorem projektu jest Fundacji Muzyki Dawnej „Canor”, znana m.in z organizacji festiwalu „Muzyka w Raju” w lubuskim Paradyżu, a także ze współpracy przy takich znanych i popularnych poznańskich projektach muzycznych jak „Poznań Baroque” czy „Brzmienie Dawnego Poznania”. Strona artystyczna powierzona została muzykom związanym ze znaną doskonale z festiwalu „Poznań Baroque” orkiestrą Kore. Począwszy od drugiej odsłony projektu jej bohaterami są młodzi polscy muzycy, którzy zdobywają profesjonalne szlify w młodzieżowym wariancie orkiestry Kore, który działa pod nazwą Green Kore. Od strony muzycznej całością kieruje klawesynistka Joanna Boślak-Górniok.

Koncerty drugiej edycji „Filharmonii bez Filharmonii” poświęcone będą kameralnej twórczości Antonio Vivaldiego i odbędą się: 2 maja w Nowym Tomyślu (Nowotomyski Ośrodek Kultury), 3 maja w Międzyrzeczu (Ratusz Miejski), 4 maja w Szamotułach (aula Szkoły Muzycznej), 5 maja w Zbąszyniu (Filharmonia Folkloru) i 6 maja w Obornikach Wielkopolskich (Obornicki Ośrodek Kultury).

Strona internetowa: http://filharmoniabezfilharmonii.pl

Facebook: http://www.facebook.com/FilharmoniabezFilharmonii/

Filharmonia bez Filharmonii

Maj 2018

2-6 maja

Wykonawcy: zespół barokowy Green Kore

Program: Mniej znane oblicze Antonio Vivaldiego

Środa, 2 maja

Nowy Tomyśl, Nowotomyski Ośrodek Kultury

godz. 18:00

 

Czwartek, 3 maja

Międzyrzecz, Ratusz Miejski

godz. 18:00

 

Piątek, 4 maja

Szamotuły, Aula Szkoły Muzycznej

godz. 18:00

 

Sobota, 5 maja

Zbąszyń, Filharmonia Folkloru Polskiego

godz. 18:00

Niedziela, 6 maja

Oborniki Wielkopolskie, Obornicki Ośrodek Kultury

godz. 18:00

filharmonia plakat