szklanenegatywy.pl Audioprzewodnik po "Szlaku bez końca" Galeria zdjęć  west

1Słuchaczki i słuchacze z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Zbąszyniu odwiedzili ostatnio Opalenicę. Projekt "Jak dobrze mieć sąsiada – doroczne spotkania integracyjne słuchaczy UTW w Zbąszyniu z seniorami z powiatu nowotomyskiego – Opalenica 2018, edycja pierwsza" był współfinansowany przez Powiat Nowotomyski w ramach zadania publicznego. Celem wyjazdu do sąsiedniego miasta była nie tylko integracja środowiska seniorów, ale też pokazanie, jakim dziedzictwem kulturowym może pochwalić się sąsiednia gmina.

Często przecież nie doceniamy tego, co blisko nas, a Opalenica to miasto nie tylko z interesującą historią, ale także miasto dynamicznie rozwijające się współcześnie, w którym wiele się dzieje. Przewodnikiem po Opalenicy była pan Karol Pietrzkiewicz, kierownik opalenickiej biblioteki publicznej, który z pasją opowiadał o historii miasta i jego bardziej współczesnych dziejach, oprowadzając seniorów po najbardziej charakterystycznych miejscach. Okazało się, że większość z nas dawno w tym mieście nie była i nie znała go zupełnie – odkąd do Poznania jeździmy obwodnicą, wiele z uroków Opalenicy tracimy. Obiad seniorzy spędzili w towarzystwie pani Marii Galas, Przewodniczącej Rady Powiatu Nowotomyskiego. Zbąszyńskich seniorów powitał też Burmistrz Opalenicy, pan Tomasz Szulc, a wcześniej także jego zastępca - pan  Paweł Jakubowski, tym bardziej gościom było miło, że tak szacowni goście zaszczycili ich swoją obecnością.

W drodze powrotnej pan Karol Pietrzkiewicz zaproponował słuchaczom z UTW pobyt w Porażynie i zwiedzanie obiektów tamtejszego Ośrodka Szkoleniowo-Wypoczynkowego z miejscowym przewodnikiem, pracownikiem nadleśnictwa Grodzisk. Pobyt w tak przepięknym miejscu i wspólna kawa przygotowana przez opalenicką bibliotekę zakończyły program wycieczki. W przyszłym roku seniorzy zbąszyńscy planują odwiedzić w podobnej formule kolejne miasto naszego powiatu, by zadość stało się staremu przysłowiu „Cudze chwalicie – swego nie znacie”.

(tekst i zdjęcia: Anita Rucioch-Gołek, UTW w Zbąszyniu)