Drukuj

img 2245Tegoroczne spotkania z dudami i kozłem na kopanickiej ziemi stały pod znakiem jubileuszy 100-lecia Niepodległości Polski oraz 100-lecia wybuchu Powstania Wielkopolskiego. "Wąchabskie wesele" – jako punkt DUDZIARSKIEGO PLENERU, w formie warsztatów muzycznych i śpiewaczych oraz Szlak Koźlarski Brudłów to główne elementy XVII już kopanickiego Konkursu Muzyki Ludowej, jaki miał miejsce w dniach 8 – 10 czerwca 2018 r.

 

W tym roku ponad 20-osobowa grupa Groczy i Pasjonatów historii, wędrowała Szlakiem Koźlarzy    i Powstańców, począwszy od Siedlca (zapalenie znicza – z udziałem Dyrekcji GOK – pod pomnikem Powstańców przy UG), przez Babimost (spotkanie na Skwerze Muzyków Ludowych (d. Skwer Koźlarzy Ziemi Babimojskiej) z burmistrzem Babimostu i 20-os. delegacją Urzędu Marszałkowskiego w Zielonej Górze) do Nowego Kramska, składając hołd  Powstańcom Wielkopolskim, którzy walczyli na tym terenie przed 100 laty. Pod pomnikiem powstańczym w centrum wsi, miało miejsce wspólne uczczenie walk powstańczych o najbardziej wysunięty na zachód  przyczółek, jakim była wieś Nowe Kramsko (z udziałem Sołtysa, członków Rady Sołeckiej, Towarzystwa Miłośników Ziemi Babimojskiej, Stowarzyszenia „Cyga”, Zespołu „Wiolinki” i ZE w Nowym Kramsku), zakończone wspólnym obiadem – dzieło miejscowego KGW. Dopełnieniem tegorocznego Szlaku Koźlarzy i Powstańców był 9. Przystanek Literatów na Linach, z udziałem Zofii i Tadeusza Mąkosów z Wielkiej Wsi oraz Małgorzaty Kwiecień z Mediateki Kargowa. Podczas spotkania, z udziałem Jerzego Fabisia, burmistrza Kargowej, Zespołu "Kargowiacy" oraz kargowskiego Uniwersytetu III Wieku, odczytano opisy walk powstańczych (opowiadanie „Pod Kargową” Eugeniusza Paukszty) jak i powojennych dożynek lubuskich w Nowym Kramsku ( z II tomu "Wendyjskiej winnicy" Z. Mąkosy).

Novum tegorocznej edycji był udział Grupy Rekonstrukcyjnej Powstańców Wielkopolskich (pod kier. Macieja Myczki z Wolsztyna) i Dariusza Poszwińskiego, nauczyciela kopanickiej szkoły, towarzyszących Kapelom i Gościom podczas wędrówki Koźlarskim Szlakiem oraz występy  10-os. zespołu śpiewaczego Tuchorzacy (pod kier. Jana Wielgosza), prowadzacych wspólne śpiewy na patriotyczną i ludową nutę 1. części Dudziarskiego Pleneru (sobota, 9.06.2018, godz. 19.30). Dodatkowo 2 kapele, na zaproszenie Ks. Proboszcza, wzięły udział w zakończeniu odpustu św. Antoniego w Kopanicy, a w zagrodzie śp. Tomasza Brudły, pod Śliwą Pamięci zagrano wąchabskego chodzonego. Przed Salą Wiejską zabrzmiały także biskupiańskie wiwaty i koźlarskie chodzone z Wielkopolski (Leszno, Domachowo, Bukówiec, Stęszew, Poznań, Szamotuły, Połajewo, Laski, Zbąszyń), białoruskie śpiewy Hlybokaye, Brześć) oraz mocarne marsze ze Szkocji (Glasgow-Szczecin).  Druga część wieczoru to zabawa na folkowo-w rytmie disco, prowadzona przez Bartka Manię, DJ-eja z Kargowej, z pełną obstawą gastronomiczną firmy Genewa Club z Żodynia i wąchabskiego KGW. Plac przed remizą był pełen gości (mieszkańcy RK, m. in. Wąchabna, Małej Wsi, Kopanicy, Kargowej, gm. Włoszakowice oraz Warszawy, Poznania, Wrocławia i Berlina), ktorzy bawili się do północy i dłużej. 

Niedzielny finał z Mszą Dudziarską wypadł okazale.  Licznie zgromadzemi wierni ( w tym samorządowcy RK: Burmistrz i 4 Sołtysów) w skupieniu wysłuchali głębokiej w treści homilii, dopełnionej bogatą paletą barw folkloru dudziarskiego (w tym także nowej odslony kozła, tym razem w duecie z harfą celtycką). Tradycyjny korowod muzykantów, gospodarzy i gości maszerując przez Kopanicę udekorowaną licznymi konkursowymi emblematami, witany przez mieszkańców, dotarł na Salę Wiejską. Tam, po sutym obiedzie i pysznym deserze (dzieło pań z KGW), ogłoszono wyniki Konkursu (prof. Zb. Przerembski IS PAN Warszawa) oraz wręczono dyplomy uczestnikom.

Na koniec należy podziękować tym, którzy wsparli finansowo i medialnie Szlak i Konkurs: Samorządowi Województwa Wielkopolskiego, Starostwu Powiatowemu w Wolsztynie, Gminie Siedlec, Fundacji Pluribus Unum z Poznania oraz innym Ludziom Dobrej Woli. Media obecne w RK: Radio Zachód Zielona Góra (przesłuchania), Polskie Radio program 2 (info przed i podczas Szlaku – brak zasięgu na trasie w okolicach Wojnowa uniemożliwił bezpośrednie połączenie), ZTK Zbąszyń (Siedlec, Wąchabno) i Podkoziołek.                                                                               

(opr. JJ)

img_2245.jpg img_2247.jpg img_2257.jpg

img_2283.jpg img_2289.jpg img_2346.jpg

img_2364.jpg img_2413.jpg img_2467.jpg

img_2518.jpg img_2600.jpg img_2671.jpg

img_2689.jpg img_2702.jpg img_2756.jpg

img_2805.jpg img_2894.jpg img_2908.jpg

img_2945.jpg img_2965.jpg img_2971.jpg

img_3011.jpg img_3013.jpg img_3017.jpg

img_3020.jpg img_3024.jpg img_3027.jpg

img_3041.jpg img_3049.jpg img_3100.jpg

img_3116.jpg img_3144.jpg img_3165.jpg

img_3180.jpg img_3196.jpg img_3228.jpg

img_3254.jpg img_3274.jpg