Drukuj

0Premiera audiobooka pt. „Legendy zbąszyńskie” miała miejsce 7 sierpnia 2018 r. w Bibliotece Publicznej w Zbąszyniu. W uroczystości wzięli udział specjalnie zaproszeni goście. Podziękowania za pracę nad stworzeniem audiobooka złożyli młodzieży w imieniu Burmistrza Zbąszynia, sekretarz Gminy, Andrzej Wilkoński, i Prezes LGD Regionu Kozła, Witold Silski.

W lutym tego roku młodzież licealna podjęła się realizacji projektu o zbąszyńskich legendach w ramach dotacji z Regionalnego Konkursu Grantowego programu „Równać Szanse” 2017. W bardzo nietypowy sposób młodzi postanowili zaprezentować nasze lokalne podania młodszym dzieciom, a mianowicie stworzyli audiobooka.

Teksty legend zredagowane zostały specjalnie w taki sposób, by były przystępne dla dzieci w wieku szkolnym i teraz są prawdziwymi słuchowiskami, które przenoszą nas do baśniowej krainy położonej nad jeziorem Błędno. Podczas sześciu miesięcy trwania projektu grupa trzynastu osób z Liceum Ogólnokształcącego im. S. Garczyńskiego w Zbąszyniu samodzielnie opracowała teksty, zajęła się nagraniem w profesjonalnym studio ścieżki lektorskiej oraz efektów dźwiękowych, zmontowała cały materiał oraz zaprojektowała okładkę audiobooka. Nad poczynaniami młodych czuwali eksperci i opiekunowie merytoryczni, którzy służyli pomocą, wiedzą, a często też swoim czasem wolnym. Bardzo pozytywnie młodzież odebrała udział w warsztatach dziennikarskich z radiowcem, Krzysztofem Sadowskim, który pokazał metody pracy z głosem oraz udzielił cennych wskazówek dotyczących tworzenia relacji i przekazywania informacji. W budżecie projektu zaplanowany został również wyjazd edukacyjny. Dzięki temu grupa projektowa mogła zwiedzić Radio Zachód w Zielonej Górze, a tam porozmawiać z fachowcami pracującymi na co dzień w radiu, zajmującymi się montażem, sprzętem, z redaktorami, którzy znani wszystkim byli do tej pory jedynie z głosu słyszanego z odbiorników. Największą jednak frajdę młodym sprawili redaktorzy prowadzący program przedpołudniowy, proponując kilku uczestnikom projektu rozmowę o działaniach w „Równać Szanse” podczas wejścia na żywo na antenie radia. To doświadczenie pokazało grupie, jak stresująca i odpowiedzialna potrafi być praca radiowca, a jednocześnie to wydarzenie najbardziej zapadło im w pamięć.

Celem projektu o zbąszyńskich legendach nie był sam audiobook, ale zwiększenie samodzielności młodych i umiejętności pozyskiwania wsparcia w społeczności lokalnej. Poprzez realizację poszczególnych punktów harmonogramu młodzi ludzie z gminy Zbąszyń mieli możliwość nawiązywania kontaktu z miejscowymi i regionalnymi instytucjami, organizacjami, firmami prywatnymi oraz z grupami nieformalnymi. Temat z kolei był bezpośrednio związany z miastem, co pozwoliło młodym lepiej poznać jego walory i pogłębiło więzi lokalne. Powstały w wyniku działań młodych produkt, czyli audiobook, trafi do wszystkich oddziałów szkolnych w gminie i będzie pomocny w prowadzeniu zajęć z edukacji regionalnej. Dzięki atrakcyjnej formule wybranych opowiadań, bardzo plastyczne przedstawienie występujących w nich postaci i poruszanej tematyki lokalnej, młodsze dzieci będą miały okazję lepiej poznać rodzime podania i legendy, a przez to utożsamiać się z kulturą naszego regionu.

Zbąszyńska Biblioteka Publiczna znalazła się wśród laureatów RKG „Równać szanse 2017” po raz drugi, rok wcześniej z tego samego projektu realizowany był przez młodych ludzi krótkometrażowy film o naszej regionalistce, założycielce zespołu folklorystycznego „Wesele Przyprostyńskie”, Antoninie Woźnej. Na realizację projektu o zbąszyńskich legendach otrzymaliśmy od Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, która jest donatorem, wsparcie w kwocie 8 500 złotych. Poza tym, w kolejnym rozdaniu grantów, tym razem w Konkursie Specjalnym „Równać Szanse” na „100-lecie odzyskania niepodległości” otrzymaliśmy kolejne 8 500 złotych na działanie młodych pt. „Kieszonkowe muzeum niepodległego Zbąszynia”. Ten projekt jest aktualnie realizowany ze zbąszyńską młodzieżą, a jego zakończenie przewidziane jest na koniec listopada.

Program „Równać Szanse”, którego operatorem jest Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży jest skierowany do młodych ludzie w wieku od 13 do 19 mieszkających w małych miejscowościach do 20 tysięcy mieszkańców. Istotą tego programu są lokalne projekty, które dla młodych ludzi mają być ciekawym wyzwaniem i szansą współpracy z innymi, by razem osiągnąć wspólny cel. Nastolatkowie uczą się poprzez działania, jak radzić sobie z nową rolą i jak wykorzystywać nowe kontakty, które w projekcie nawiązują.

Młodzi ludzie sami przyznają, że umiejętności zdobyte w trakcie realizacji konkretnego projektu mogą przydać się w całym życiu, a są to przede wszystkim skuteczne planowanie, wykorzystanie tego, co w lokalnym środowisku może sprzyjać, umocnienie wiary we własne siły i umiejętność współpracy z innymi. Program ten jest dobrą szansą na start w dorosłe życie.

Audiobook „Legendy zbąszyńskie” trafi we wrześniu do bibliotek szkół Gminy Zbąszyń.

(tekst: koordynatorka projektu, Magdalena Rożek)

0.jpg 1.jpg 39223223_356529198218600_2450938162797608960_n.jpg

39320638_450587938793441_7521521581168787456_n.jpg dsc_0087.jpg dsc_0094.jpg

dsc_1959.jpg