szklanenegatywy.pl Audioprzewodnik po "Szlaku bez końca" Galeria zdjęć  west

plansza1Zapraszamy na wspólny spacer ulicami Zbąszynia z lokalnym przewodnikiem, Łukaszem Kwaśnym, członkiem Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Zbąszyniu. 

Inicjatorem spaceru jest Biblioteka Publiczna w Zbąszyniu. Nasz program działań na jesień roku 2018 zainspirowany został postaciami bohaterów historycznych, których działalność związana była z Powstaniem Wielkopolskim, dzięki któremu ziemia zbąszyńska odzyskała niepodległość i została przyłączonado Niepodległej Polski. Są to patrioci, których walka i praca związane były z działalnością na terenie naszej Małej Ojczyzny:gen. Dowbor Muśnicki, Gen. Taczak, Mielżyński, ppor. Klemczak, ppor. Krause, ppor. Zenkteler, ppor. Kudliński i ci bardzomało znani np. Wiktor Unrug (nie ma nazwy ulicy z jego nazwiskiem), ale też cywile np.
Jacenty Janek, bohaterski kolejarzto najważniejsi powstańcy, lokalni bohaterowie, których nazwiskami nazwano zbąszyńskie ulice. Jednak z naszych wywiadów wynika, że często sami mieszkańcy ulic Zbąszynia nie wiedzą, kim byli ci, których nazwiska widnieją na nazwach ulic, a data z nazwy ulicy "ul. 17 Stycznia", przy której zlokalizowana jest Biblioteka Publiczna, wciąż wielu osobom, mimo różnych wieloletnich działań upamiętniających i edukacyjnych, nie kojarzy się z rokiem 1920 i odzyskaniem przez nas niepodległości. Jedynie nazwa ulicy, przy której mieści się Zbąszyńskie Centrum Kultury, czyli "Powstańców Wielkopolskich" każdej osobie, z którą przeprowadziliśmy wywiad, kojarzy się właściwie i większość rozmówców potrafi opowiedzieć, czym ogólnie było Powstanie Wielkopolskie i jakie miało znaczenie dla historii ziemi zbąskiej.
Spacer przygotowywany jest specjalnie na okazję 100. rocznicy odzyskania niepodległosci i jest częścią projektu "Ulicami Zbąszynia do Niepodległej" - zadanie to zostało dofinansowane ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”
Spotykamy się pod domem kultury o godz. 15.00 i wspólnie spacerujemy w kierunku biblioteki, słuchając róźnych historii związanych z powstaniem. W bibliotece czeka na nas poczęstunek, ciepła kawa i herbata, a następnie wykład doktora Zdzisława Kościańskiego pt. "Bohaterowie Niepodległości", także przygotowywany specjalnie na tę okazję. Wykład przybliży sylwetki lokalnych bohaterów powstania, szczególnie tych, których nazwiska noszą w nazwie zbąszyńskie ulice. Wstęp wolny.