szklanenegatywy.pl Audioprzewodnik po "Szlaku bez końca" Galeria zdjęć  west

dsc 0948W sobotę 17 listopada w Bibliotece Publicznej w Zbąszyniu odbyły się okolicznościowe prelekcje historyczne związane w odzyskaniem niepodległości. Pierwszy wykład pt. "Drogi do Niepodległości" wygłosił Andrzej Kirmiel, historyk, dyrektor Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej im. Alfa Kowalskiego w Międzyrzeczu, autor artykułów i publikacji z zakresu historii regionu, a także stosunków polsko–niemieckich i polsko–żydowskich. Drugim prelegentem tego wieczoru był Łukasz Kwaśny - lokalny pasjonat historii regionu, który szczególnie interesuje się okresem miedzywojennym, w tym Powstaniem Wielkopolskim. Wygłosił on wykład pt. "Królowa wojny pod Zbąszyniem. O udziale artylerii w Powstaniu Wielkopolskim w 1919 roku". Łukasz Kwaśny jest członkiem Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Zbąszyniu.

 

Powstanie Wielkopolskie jest przykładem nielicznych zrywów narodowych w polskiej historii, które zakończyło się pełnym zwycięstwem. Pamięć o Powstaniu spaja w sobie, w sposób znakomity, trzy ważne elementy tradycji. Pierwszym elementem jest tradycja i rodzinna duma z tego, że nasi przodkowie byli powstańcami, że walczyli o niepodległość. Elementem drugim jest tradycja lokalna i regionalna, przywołująca ważne wydarzenia z najbliższego otoczenia, a trzecim tradycja ogólnonarodowej walki o Polskę, o odzyskanie niepodległości po latach zaborów.

Nasz program działań na rok 2018 pn. "Ulicami Zbąszynia do Niepodległej" zainspirowany został postaciami bohaterów historycznych, których działalność związana była z Powstaniem Wielkopolskim, dzięki któremu ziemia zbąszyńska odzyskała niepodległość i została przyłączona do Niepodległej Polski. Są to patrioci, których walka i praca związane były z działalnością na terenie naszej Małej Ojczyzny: gen. Dowbor-Muśnicki, Gen. Taczak, Mielżyński, ppor. Klemczak, ppor. Krause, ppor. Zenkteler, ppor. Kudliński i ci bardzo mało znani np. Wiktor Unrug (nie ma nazwy ulicy z jego nazwiskiem), ale też cywile np. Jacenty Janek, bohaterski kolejarz, to najważniejsi powstańcy, lokalni bohaterowie, których nazwiskami nazwano zbąszyńskie ulice.

Zadanie "Ulicami Zbąszynia do Niepodległej" zostało dofinansowane ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.