Drukuj

5W zbąszyńskiej bibliotece odbył się pierwszy „Wieczór polsko-ukraiński” – spotkanie, którego celem było wzajemne poznanie się Polaków i Ukraińców mieszkających na terenie naszej gminy. Chciałyśmy, by Biblioteka Publiczna w Zbąszyniu stała się miejscem spotkań także dla Ukraińców, którzy przyjeżdżają do nas do pracy, mieszkają tutaj, są obok nas. Dzięki pomocy wielu naszych przyjaciół i znajomych, wspierających nas organizacji i instytucji (m.in. pracownic z Ośrodka Pomocy Społecznej w Zbąszyniu, autorów projektu „Niewidzialni”, poznańskiego „Migrant Info Point”), a także osób prywatnych, po kilku miesiącach starań spotkaliśmy się wszyscy na "Wieczorze polsko-ukraińskim". Celem tego spotkania była przede wszystkim integracja Polaków i Ukraińców z najbliższej okolicy. Po pierwsze, chcieliśmy się poznać, tworząc w bibliotece wspólną przestrzeń do rozmów. Chciałyśmy też pokazać imigrantom z Ukrainy, że zbąszyńska biblioteka służy pomocą wszystkim mieszkańcom gminy. Jej statutowa działalność jako instytucji kultury jest bardzo szeroka i jest skierowana także dla Ukraińców i innych przyjezdnych z zagranicy, którzy u nas przebywają. Biblioteka służy także swoją przestrzenią do organizacji różnych działań, na które zapotrzebowanie zgłasza lokalne środowisko, więc mamy nadzieję, że podobne polsko-ukraińskie spotkania w bibliotece będą się odbywać systematycznie.

Spotkanie połączone było z wernisażem wystawy fotograficznej powstałej w ramach projektu „Niewidzialni Ukraińcy”. Jego autorami są Anna i Stepan Rudikowie, polsko-ukraińskie małżeństwo. Ona była pomysłodawcą projektu, on jest fotografem, który robił zdjęcia Ukraińcom pracującym w Wielkopolsce. W Zbąszyniu pokazano tylko część zdjęć: sala nie zmieściłaby całej wystawy, ponieważ pokazuje 50 portretów naszych sąsiadów zza wschodniej granicy, którzy w Polsce pracują w różnych profesjach. O powstaniu projektu opowiadali zaproszeni do Zbąszynia autorzy. Ich obecność na wernisażu bez wątpienia była dużym wydarzeniem, zwłaszcza, gdy o swojej drodze zawodowej po emigracji do Polski opowiadał Stepan Rudik. Rudik to ukraiński fotograf dokumentalista. Na co dzień mieszka w Poznaniu. Właśnie wygrał tegoroczną edycję konkursu fotografii dokumentalnej „Moja Wielkopolska 2018”. Opowiadał słuchaczom o własnych doświadczeniach, o tym, czym zajmował się na początku, gdy wyemigrował do Polski. Jego historia bardzo poruszyła słuchaczy. Powtarzał, że trzeba być otwartym i bardzo pracowitym, a osiągnie się sukces, także w obcym kraju. Poruszył (i wzruszył) wszystkich zebranych film „Jakie masz marzenie?” zrealizowany przy okazji robienia wystawy fotograficznej. Pytanie to zadano Ukraińcom, którzy pracują w Polsce. Okazuje się, że większość z nich ma to samo proste marzenie: być z rodziną, mieć własny dom, znaleźć spokój.

Na wystawie zdjęć w bibliotece były też fotografie Ukraińców, którzy mieszkają w Zbąszyniu – to Waldemar Strażyński, zbąszynianin, sfotografował ich z parku, w aurze polskiej złotej jesieni. Bohaterowie tej lokalnej wystawy przyszli na piątkowe spotkanie. Spotkali się z bardzo ciepłym przyjęciem osób oglądających ich zdjęcia.

Następnie w czasie przeznaczonym na kuluarowe rozmowy, organizatorzy zaprosili gości do skosztowania poczęstunku: pojawiły się tradycyjne dania polskie i ukraińskie, te drugie przygotowane przez znajome panie Ukrainki: Olhę i Swietłanę.

Zaczynając przed wakacjami współpracę z poznańskim „Migrant Info Point” chciałyśmy w swoich  społecznościach lokalnych zainicjować działania mające na celu pozytywną zmianę. Koordynatorka projektu w Zbąszyniu została Małgorzata Strażyńska. Postarała się, by do jak największej grupy Ukraińców trafiły ankiety badające ich potrzeby. Nawiązała współpracę z zakładami zatrudniającymi obcokrajowców, m.in. z firmami Kuvert Polska i Bestem.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu "Wielkopolska otwarta - innowacyjne wsparcie i integracja społeczna cudzoziemców" współfinansowanego ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego i realizowanego we współpracy z Migrant Info Point z Poznania.

(tekst: Anita Rucioch-Gołek, zdjęcia: Małgorzata Strażyńska)

1.JPG 2.JPG 3.JPG

4.JPG 5.JPG 6.JPG

7.JPG 8.JPG