szklanenegatywy.pl Audioprzewodnik po "Szlaku bez końca" Galeria zdjęć  west

DSC 0336W ramach projektu współpracy „ Triathlon turystyczny – innowacyjnym sposobem promocji obszaru LSR” w dniu 29 września odbył się zorganizowany przez Lokalną Grupę Działania KOLD rajd pieszy połączony z grą miejską na trasie Lwówek – Wąsowo. Celem tego działania było poznanie walorów krajobrazowych i przyrodniczych wybranych fragmentów Pojezierza Poznańskiego, propagowanie turystyki pieszej jako zdrowej i aktywnej formy spędzania wolnego czasu oraz krzewienie zamiłowania do krajoznawstwa. Organizatorzy ponadto założyli, że atrakcją podczas tego rajdu, na którym spotkali się przedstawiciele dwóch pozostałych partnerów projektu, tj. Lokalnej Grupy Działania Regionu Kozła i Wielkopolskiej Lokalnej Grupy Działania Kraina Lasów i Jezior będzie popularyzacja „ wielkopolskich gier zapomnianych”.

 

W wydarzeniu tym wzięło udział 40 osób, podzielonych na 6 grup, które zawzięcie rywalizowały ze sobą w szeregu konkursów , z których punktacja była wliczana do klasyfikacji końcowej. Region Kozła reprezentowała młodzież( grupa 5 osobowa) z Liceum w Zbąszyniu pod opieką p. Magdaleny Rożek oraz 6 osób w ramach grupy senioralnej . Gospodarze, w imieniu których powitania dokonał dyrektor LGD KOLD Ireneusz Witkowski, przygotowali na terenie miasta Lwówek punkty kontrolne, do których po dotarciu przy pomocy mapy należało wykonać punktowane zadania. Były zatem konkursy rozpoznawania przedmiotów i nadawania im obok określenia ogólnopolskiego także poznańskiej nazwy gwarowej. Rajdowicze próbowali trafić pudełkami po paście do gniazd w trawie, ułożyć obrazkowe skrable, skakać na skakance przez co najmniej minutę bez tzw. skuchy, odkrywać bliźniacze obrazki po zapamiętaniu ich ułożenia, pstrykać kapsle na skomplikowanym torze kapselkowym oraz układać wyrazy z rozrzuconych liter, najlepiej, by były one w wersji gwarowej.

Można było także spróbować swoich umiejętności w chodzeniu na szczudłach, a po dotarciu na metę rajdu przy szkole w Wąsowie, wystrzelić z olbrzymiej procy orzechy. Zabawy uczestnikom się podobały, zarówno starsi, jak i młodzież chętnie rywalizowali ze sobą, by zdobyć jak najwięcej punktów premiowanych nagrodami. Gospodarze zadbali także o posiłek, na który złożyła się zawiesista grochówka i grillowana kiełbasa.

Młodzież z naszej grupy spisała się znakomicie, zajęli II miejsce i otrzymali cenne nagrody. Każdy został też wyposażony przez kierownictwo KOLD-a w materiały opisujące dawno zapomniane gry i zabawy.

Pełni wrażeń wracaliśmy do domów, a żegnał nas deszcz, który zaczął padać już po zakończeniu wszystkich przewidzianych na ten dzień konkursów.

Opr. Sz. S.