szklanenegatywy.pl Audioprzewodnik po "Szlaku bez końca" Galeria zdjęć  west

W dniu 11 czerwca br. już po raz XXIII w Dąbrówce Wlkp. miłośnicy folkloru biesiadowali podczas Dąbrowieckich Spotkań Folklorystycznych pn. „U progu lata”. Tradycyjnie, jak każdego roku, w imprezie tej uczestniczyły zaproszone zespoły spoza regionu.

Spotkanie „U progu lata” poprzedza corocznie uroczyste złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na grobie śp. Tomasza Spychały, wieloletniego kierownika Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca .

Część oficjalna odbyła się na scenie amfiteatru w parku za pałacem. Wśród zaproszonych gości byli m.in. Starosta Świebodziński Zbigniew Szumski, Burmistrz Zbąszynka Wiesław Czyczerski, Przewodniczący Rady Miejskiej Jan Mazur, sołtys wsi Dąbrówka Wlkp. Piotr Kociołek, Prezes Stowarzyszenia Miłośników Kultury Dąbrowieckiej Agnieszka Budych, brat śp. Tomasza Spychały - Piotr Spychała oraz członkowie zaprzyjaźnionego Zespołu „Szamotuły z jego kierownikiem Maciejem Cierpińskim. Imprezę prowadził Jerzy Skrzypczak- kierownik Zespołu Kotkowiacy.

Występy na scenie zapoczątkowali przedstawiciele grupy najmłodszych artystów ludowych z Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca im. T. Spychały. Zespół „Dabrowszczanka”, który wystąpił w następnej kolejności wykonał kilka najlepszych pieśni ze swojego bogatego repertuaru. Następnie liczący już ponad 90 lat Regionalny Zespół Pieśni i Tańca im. T. Spychały, który wystąpił w swoich tradycyjnych strojach dąbrowickich , zaprezentował kilka ludowych tańców i przyśpiewek. Na scenie bardzo dobrze wypadli także uczniowie mistrza Jana Prządki, którzy zagrali i zaśpiewali kilka znanych w regionie melodii i przyśpiewek. W Dąbrówce jest chyba najwięcej młodych adeptów gry na instrumentach ludowych, więc tradycja związana z miejscowym folklorem tutaj na pewno nie zaginie.

W dalszej części na scenie pojawił się Zespół Pieśni i Tańca „Szamotuły”. Barwne widowisko, w ramach którego kolejno prezentowano tańce i stroje z różnych regionów Polski, trwało ponad godzinę. Niespodzianką było pojawienie się na scenie czteroletniej Zosi Obst, która postanowiła zaśpiewać dwie piosenki regionalne a capella. Prowadzący ,pomimo zaskoczenia , pomógł małej artystce w spełnieniu jej misji. Kapela „Kotkowiacy”, która wystąpiła w części wieczornej Dąbrowieckich Spotkań zaprezentowała swój ludowy repertuar w stylu folkowym, przy wspomaganiu perkusji oraz gitar elektrycznych. Było to coś nowego i ponad 40 minutowy występ spotkał się z aplauzem licznie zgromadzonej publiczności. Gwiazdą wieczoru, jak co roku, był miejscowy kabaret „Klakoty” , który rozbawiał publiczność swoimi gwarowymi pogadankami o ważnych dla Zbąszynka i Dąbrówki wydarzeniach. Imprezę zakończyła zabawa taneczna, do której przygrywał zespół „Trio” z Dąbrówki Wlkp.

Opr. Sz.S.