szklanenegatywy.pl Audioprzewodnik po "Szlaku bez końca" Galeria zdjęć  west

Obchody Nocy Świętojańskiej mają w naszym regionie już swoją długoletnią tradycję. Najbardziej znana jest impreza organizowana w Grójcu Wielkim, która miała w tym roku swoją dwunastą edycję. Na Grójecką Noc Świętojańską zjeżdżają się goście z wielu miejscowości pogranicza lubusko – wielkopolskiego. Przyciąga ich tutaj niepowtarzalna atmosfera  tego dnia oraz piękne wianki plecione przez panie z grójeckiego sołectwa.

W utrzymaniu dobrego poziomu widowiska dużą zasługę ma sołtys Grójca Wielkiego p. Jadwiga Hirt. Dzięki pozyskanym środkom, także z programu Leader , można przygotować na imprezę wiele atrakcji w postaci występów znanych zespołów. Najważniejsze jest jednak tzw. „zerowanie liczników” przez noszenie gustownych wianków, a następnie po zapadnięciu zmroku puszczanie ich na wodę Jeziora Grójeckiego.

Podobnie ciekawie wypada zawsze przebieg  „sobótki” w Dąbrówce Wlkp. Tegoroczne uroczystości z tym związane miały dodatkowy walor poprzez połączenie obrzędu puszczania wianków z zabawami i występami znanych zespołów na scenie miejscowego amfiteatru.  Do Dąbrówki przyjechał znany zespół „Gorzowiacy”, który w kilku swoich kolejnych występach zaprezentował folklor z różnych stron Polski. Nie zabrakło też kapel koźlarskich oraz młodych muzyków – uczniów Jana Prządki, którzy pokazali, jak wiele się już nauczyli z tej trudnej sztuki gry na ludowych instrumentach. Były „Przyprostyńskie Koziołki” , grupa dziecięca Zespołu Pieśni i Tańca im. Tomasza Spychały z Dąbrówki Wlkp., liczne zespoły śpiewacze:  „Dabrowszczanka”, „Kargowiacy”, „Harmonia”, „Błękit”, „Osoria” oraz Gemischter Chor z Drewitz.  Nie zabrakło też dąbrowieckiego kabaretu „Klakoty”, który jak zwykle gwarowo skomentował najważniejsze wydarzenia na wsi. Pomimo zmiennej pogody, podczas której  deszcz decydował o frekwencji, wielu wytrwałych widzów dotrwało do późnego wieczoru, słuchając gwiazdy wieczoru śpiewającej piosenki Anny Jantar , a następnie ogłoszenia wyników konkursu na najpiękniejszy wianek. Imprezę udanie prowadził Wojciech Wittke, nie tylko znany kominiarz, ale również pasjonat popularyzacji miejscowej gwary i folkloru.

Co roku ważnym punktem imprezy jest prezentacja i ocena wianków. Jury w składzie: Mirosława Dudek, Lidia Kościukiewicz i Bogdan Puścizna dokonało oceny 8 wianków. Nagrody za najpiękniejsze ich wykonanie trafiły do:  miejscowego przedszkola, Chóru z Drewitz  i Osoria Szczaniec. Pozostałe wianki otrzymały wyróżnienia.  Po zapadnięciu zmroku, z piosenką „Wiła wianki”, w stronę kaliska ruszył barwny korowód, na czele z sołtysem. Nad stawem zapalone wianki puszczano na wodę. Strażacy wykonali prezentację "światło - woda". Sobotnią imprezę zakończyła zabawa taneczna, do której przygrywał zespół Trio z Dąbrówki Wlkp.

Do zorganizowania dąbrowickiej „Nocy Świętojańskiej na Ludowo” walnie przyczynili się : Rada Sołecka z sołtysem Piotrem Koziołkiem na czele, Stowarzyszenie Miłośników Kultury Dąbrowieckiej, Zbąszynecki Ośrodek Kultury, Urząd Miejski oraz Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Regionu Kozła.