szklanenegatywy.pl Audioprzewodnik po "Szlaku bez końca" Galeria zdjęć  west

swieto jezioraZBĄSZYŃ. W tym roku po raz siódmy odbywają się Dni Zbąszynia pod hasłem... Święta Jeziora. Wcześniej Dni odbywały się jako Jarmark św. Piotra w Okowach, który obecnie został włączony do zabaw na plaży w Łazienkach.

Zawody Pływackie o Puchar Błędna rozgrywane w ramach Grand Prix Wielkopolski w Pływaniu Długodystansowym rozpoczęły siódmą edycję zbąszyńskiego Święta Jeziora. Zawodnicy, jak co roku, wystartowali na dwóch dystansach, 1800 metrów i 3000 metrów. W kategorii zbąszyniaków na dystansie 1800 metrów zwyciężył Andrzej Górliński, miejsce drugie zajął burmistrz Tomasz Kurasiński, na trzecim miejscu podium uplasował się Łukasz Łakomy. Kolejni w tej kategorii dopłynęli: Przemysław Fleischer, Krzysztof Pawłowski, Dawid Dembowski, Miłosz Sobczak oraz Maciej Sołtysik. Na dystansie 3000 metrów w kategorii open kobiet zwyciężyła Agata Czechyra z KS Warta Poznań. W kategorii open mężczyzn zwyciężył Sebastian Urbaniak reprezentujący Wartę Poznań.

W godzinach popołudniowych odbył się turniej strzelecki z broni pneumatycznej organizowany przez Towarzystwo Gimnastyczne Sokół. W kategorii dziecięcej zwyciężył Kasper Tobys, miejsce drugie zajął Jakub Peda, miejsce trzecie natomiast Zuzanna Wachowska. W  kategorii kobiet zwyciężyła Dorota Kubiak, miejsce drugie zajęła Małgorzata Wachowska, miejsce trzecie Renata Łakoma. Wśród panów najlepszy był Tomasz Nawotnik, miejsce drugie zajął Dawid Dembowski, miejsce trzecie Maciej Tobys.

Pierwszy dzień świętowania to także zabawy bokserskie dla dzieci; instruktorem zajęć był Zbigniew Akonom – prezes sekcji bokserskiej KS Obra. Zajęcia bokserskie na plażowym piasku należą do jednej z ulubionych aktywności dla dzieci podczas Święta Jeziora, szczególnie gdy pojawiają się rękawice bokserskie i możliwość sprawdzenia swojej siły ciosu na trenerze.

Wtorek na Święcie Jeziora upłynął pod znakiem szybującego ponad siatką kółka ringo oraz szybujących modeli samolotu Prząśniczka budowanych w ramach warsztatów modelarskich. Budowanie samolotu odbyło się w dwóch grupach pod czujnym okiem instruktora Radosława Bociana. W tym samym czasie w turnieju ringo wzięło udział prawie trzydzieści par. W kategorii NAJMŁODSI pierwsze miejsce zajął duet „Utopieni w kałuży”, miejsce drugie „Gitara Siema”, miejsce trzecie drużyna „FC Krawężniki”. W kategorii ŚREDNIEJ miejsce pierwsze zajęli „Zielarze”, na drugim miejscu podium stanął duet „Wirus Team”, miejsce trzecie „Łatwe Boty”. W kategorii NAJSTARSI zwyciężył zespół „Sto Twarzy Grzybiarzy”, tuż za nimi uplasowali się „Beteo Bejbi”, na miejscu trzecim natomiast „SKS Monopol”.

Oczywiście coś dla siebie w Łazienkach znaleźli także miłośnicy czytania, którzy zagłębiali się w lekturach w cieniu namiotu zbąszyńskiej książnicy. Także dzisiaj odbyły się warsztaty plastyczne dla dzieci organizowane przez Dzienny Dom Opieki Senior-Wigor.

Imprezy sportowe z poniedziałku i worku.

Gry i zabawy na rolkach - wystartowało 38 uczestników. Wszyscy otrzymali medale,  najlepsi otrzymali upominki ze Święta Jeziora. Wtorek (współorganizator: PKS MOS Zbąszyń): ringo. Łącznie 28 zespołów  trzech grupach wiekowych; wszyscy otrzymali medale. Warsztaty  modelarskie dwie grupy po 20 osób.

Dużym zainteresowaniem cieszy się tablica, na którą wpisujemy miejscowości, z których przyjechali do Zbąszynia goście. Jeżeli chodzi o odległość to na prowadzeniu Edynburg, Rzym, Paryż, jest kilka miast z Niemiec oraz kilkadziesiąt miejscowości z Polski.