szklanenegatywy.pl Audioprzewodnik po "Szlaku bez końca" Galeria zdjęć  west

Sobotnio – niedzielny spływ kajakowy na trasie Kaszczor, Mochy, Świętno, Kargowa, Wojnowo odbyty 26 i 27 lipca był drugim wydarzeniem w ramach realizowanego wspólnie z Wielkopolską Lokalną Grupą Działania Kraina Lasów i Jezior projektu współpracy „KAJAKTUR”. Uczestniczyło w nim 40 kajakarzy, spośród których wielu brało już udział w poprzednim spływie odbytym w dniach 14 i 15 czerwca na trasie Kopanica – Trzciel.

Tym razem trasa była trudniejsza i dłuższa, często trzeba było przenosić kajaki, przebijać się wśród powalonych przez bobry na rzece drzew , przepychać przez gęsty kożuch roślinności zalegającej długie odcinki Obrzycy. Nie brakowało przewrotek, zwłaszcza przy pokonywaniu progów na jazach. Jednakże zdobyte doświadczenie i przeszkolenie prowadzone przez komandora spływu Jerzego Jaszczaka powodowały, że wszystko kończyło się szczęśliwie, a upalna pogoda szybko wysuszała odzież. Pierwszy przystanek przypadł na jazie za Mochami, a wszystkim bardzo smakował dowieziony tam transportowym kajakiem placek z kawą. Sobotnia meta wypadła na Jeziorze Orchowym w miejscowości Rudno. Zgłodniali i wymęczeni kajakarze skwapliwie skorzystali z przygotowanej w ośrodku „Wielkopolska” kolacji , a po zakwaterowaniu wspólnie spędzili wieczór śpiewając i bawiąc się przy akompaniamencie gitar oraz akordeonu. Drugi dzień równie słoneczny i upalny też nie należał do łatwych . Dłuższy wypoczynek przypadł na kąpielisku w Kargowej, gdzie dostarczono posiłek i można było nieco rozprostować obolałe mięśnie. Zakończenie spływu odbyło się w gospodarstwie rybackim p. Grzegorza Kozy w Wojnowie. Atrakcją tego popołudnia była konsumpcja świeżo uwędzonych pstrągów z hodowli gospodarza obiektu.

Na zakończenie komandor spływu: J. Jaszczak przygotował sprawdzian, w ramach którego można było wykazać się zdobytą na szlaku  wiedzą  . Najlepsi zostali nagrodzeni przewodnikami kajakowymi i drobnymi upominkami. W opinii uczestników obydwu spływów było to dla nich wspaniałe doświadczenie, wiele się nauczono w zakresie bezpieczeństwa, techniki pływania kajakiem, zachowania na wodzie, a także działania zespołowego. Wszyscy deklarowali chęć wzięcia udziału w innych przedsięwzięciach tego typu na szlakach wodnych pogranicza lubusko – wielkopolskiego.


Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego spływu w dziale: Fotki z Regionu Kozła.