szklanenegatywy.pl Audioprzewodnik po "Szlaku bez końca" Galeria zdjęć  west

chorSerdecznie zapraszamy na wyjątkowy koncert, który odbędzie się 9 maja 2019 o godzinie 19.00 w Filharmonii Folkloru Polskiego w Zbąszyniu (w Sali Koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. S. Moniuszki w Zbąszyniu, ul. 17 Stycznia 69).

Będzie to koncert Chóru "Johann Friedrich Reichardt" Uniwersytetu w Halle 

pod dyrekcją prof. Jensa Lorenza i  Dra Jensa Arndta odbywający się w ramach XIV Międzynarodowego Festiwalu Chórów Uniwersyteckich Universitas Cantat 2019. Festiwal ten jest ważnym chóralnym wydarzeniem: w Poznaniu z tej okazji spotykają się młodzi ludzie z różnych uczelni z całego świata, których pasją jest śpiewanie w chórze.

 

Wstęp wolny.

Informacje o chórze (materiały prasowe od organizatorów):

Chór „Johann Friedrich Reichardt" Uniwersytetu w Halle, Niemcy

Chór „Johann Friedrich Reichardt” Uniwersytetu w Halle tworzy niemal 100 studentów różnych kierunków oraz pracowników uniwersytetu. Od 1984 roku chór prowadzi UMD Jens Lorenz, zaś asystuje mu dr Jens Arndt, drugi dyrygent chóru.

Zespół współpracuje regularnie z renomowanymi orkiestrami, m.in. z: Staatskapelle Halle, Haendel Festival Orchestra, Anhaltische Philharmonie Dessau. Chór występuje podczas takich wydarzeń, jak Handel Festival czy International Fasch Festival, a jego koncertów można słuchać dzięki transmisji radiowej.

Repertuar a cappella chóru jest bardzo zróżnicowany – obejmuje utwory renesansowe, madrygały, dzieła epoki romantyzmu, pieśni ludowe, muzykę współczesną, a nawet jazz i rock. W centrum zainteresowań zespołu znajdują się dzieła J.F. Fascha oraz innych mistrzów baroku środkowoniemieckiego. Chór może pochwalić się wykonaniem Kyrie z mszy gospelowej Stephana Zebe'go czy Latin Jazz Mass Martina Völligera. W 2018 r. zespół zdobył I miejsce na międzynarodowym konkursie chóralnym „Choral Cantat” w Weronie.

Jens Lorenz

Jens Lorenz, urodzony w Lipsku, ukończył dyrygenturę w Wyższej Szkole Muzycznej im. Franciszka Liszta w Weimarze (Hochschule für Musik „Franz Liszt"), a także uczestniczył w kursach mistrzowskich prowadzonych przez takich wybitnych muzyków, jak Helmuth Rilling czy Kurt Masur.

Od roku 2002 jest dyrektorem ds. działalności muzycznej na Uniwersytecie im. Marcina Lutra w Halle i Wittenberdze, a także wykładowcą dyrygentury chóralnej oraz symfonicznej w Instytucie Muzyki. Prowadzony przez niego Chór Uniwersytetu w Halle wykonał m.in. oratoria J.S. Bacha, G.F. Haendla, G.P. Telemanna, czy G. Verdiego.. W swojej pracy artystycznej szczególną uwagę poświęca mało znanym dziełom kompozytorów środkowoniemieckich, takich jak dworski kapelmistrz Zerbst czy J. F. Fasch, które spopularyzował dzięki swoim wykonaniom. Ponadto Jens Lorenz regularnie zasiada w jury w konkursach chóralnych, a także prowadzi szkolenia z zakresu dyrygentury.

Miasto Zerbst przyznało mu Nagrodę Johanna Friedricha Fascha.