szklanenegatywy.pl Audioprzewodnik po "Szlaku bez końca" Galeria zdjęć  west

DSC 0449Stowarzyszenie Muzyków Ludowych w Zbąszyniu obchodzi w tym roku swoje 60-lecie. Na uroczystą galę jubileuszową, która odbyła się 2 maja br. w Filharmonii Folkloru Polskiego w Zbąszyniu przybyło wielu miłośników miejscowego folkloru oraz zaprzyjaźnieni muzycy z innych regionów. Spotkanie było okazją do podsumowania dokonań muzyków, a także umożliwiło złożenie życzeń przez przedstawicieli samorządów Regionu Kozła czy zaprzyjaźnionych organizacji.

Lokalna Grupa Działania Regionu Kozła, którą na uroczystości reprezentował prezes Witold Silski wraz z życzeniami ofiarowała Stowarzyszeniu Muzyków Ludowych zestaw instrumentów ludowych z przeznaczeniem do wykorzystania podczas prowadzenia nauki gry na tych instrumentach wśród dzieci i młodzieży. Zestaw składał się z kozła białego ( instrument zbudowany przez firmę PolFolk Maria Mai ze Zbąszynia), klarnetu i skrzypiec. Podarunek publiczność okrasiła rzęsistymi brawami.


 
Stowarzyszenie Muzyków Ludowych powstało z inicjatywy dyrekcji Państwowego Ogniska Muzycznego 12 kwietnia 1959 roku. Skład pierwszego zarządu stowarzyszenia tworzyli: Tomasz Śliwa - przewodniczący, Tomasz Kotkowiak - zastępca przewodniczącego oraz Antoni Janiszewski - kierownik artystyczny. Celem stowarzyszenia jest propagowanie muzyki ludowej, prezentacja bogactwa folkloru Ziemi Zbąszyńskiej, edukacja i kultywowanie gry na instrumentach ludowych a także przekazywanie tajników ich budowy. Gala miała miejsce podczas V Festiwalu Dud Polskich obchodzonego w dniach od 1 do maja w Zbąszyniu.