szklanenegatywy.pl Audioprzewodnik po "Szlaku bez końca" Galeria zdjęć  west

DSC 0349Warsztaty o zimowych, mroźnych wyprawach, o rozsądku i bezpieczeństwie na szlaku, o trasach wysokogórskich w ferie, kiedy nie spadł śnieg? Jak najbardziej! Nasza zbąszyńska biblioteka gościła przewodnika górskiego po Himalajach, Bartosza Malinowskiego, który w inspirujący i praktyczny sposób pokazał dzieciom, co należy, a czego nie wolno robić podczas górskich wycieczek. Mali uczestnicy dwudniowych warsztatów dowiedzieli się co zabrać ze sobą na wędrówkę, jakie niezbędne rzeczy należy spakować do plecaka, jak się zachować w trudnych sytuacjach i przede wszystkim, co robić, by być bezpiecznym w górach.

 

Dzieci miały okazję spróbować liofilizowanego posiłku, jaki himalaiści zabierają na wyprawy, przejść z ekwipunkiem po tzw. „poręczy” czy poznać używanych w czasie zagrożenia życia sygnałów. Na zajęciach wszyscy dowiedzieli się jak przygotować się do wędrówki po górach, co musi znaleźć się w plecaku i dlaczego, jak zaplanować naszą wędrówkę, jak wezwać pomoc w górach i udzielić pierwszej pomocy. Wszyscy do tego świetnie się bawili, a jak wiemy, nauka poprzez zabawę to same korzyści dla wypoczywających w ferie uczniów.

Bartosz Malinowski, przewodnik górski, który pracuje w Himalajach Nepalu, Indii i Pakistanu jako lider, organizator trekkingów i wypraw. Zorganizował i poprowadził ponad 50 wypraw w Azji i Ameryce Południowej. W 2007 pokonał pieszo 2500 km podążając Łukiem Karpat z południowej Rumunii do Bratysławy. W 2010 roku współorganizował wyprawę śladami wielkiej ucieczki z sowieckiego łagru Witolda Glińskiego Long Walk Expedition z Jakucka do Kalkuty w Indiach. Przez 6 miesięcy przemierzył 8 tys. km przez Jakucję, Syberię, Mongolię, Chiny, Tybet, Nepal i Himalaje. Obserwuje i śledzi zmiany zachodzące życiu nomadów w Mongolii w Azji Centralnej, Afganistanie i Pakistanie. W 2013 roku przeszedł Chadar – lodową drogę po zamarzniętej rzece Zanskar w Himalajach Indyjskich. Jest pomysłodawcą i koordynatorem programu Wielki Szlak Himalajski 2015 – 2019, w ramach którego przemierzył i wytyczył ponad 3500 km trawersując Himalaje Nepalu, Indii, Kaszmiru, Pakistanu i Bhutanu.