szklanenegatywy.pl Audioprzewodnik po "Szlaku bez końca" Galeria zdjęć  west

aPrzez ostatnie kilka dni, tj. d 9 do 11 maja, gościliśmy w Zbąszyniu uczestników wizyty studyjnej pt. "Zbąszyń - wspólny fyrtel i balagan". Przedsięwzięcie realizowane było w ramach Program “Liderzy PAFW” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Goście przyjechali do Zbąszynia z całej Polski: byli to samorządowcy, pracownicy instytucji kultury, aktywistki i aktywiści społeczni, przedstawicielki NGO-sów. Są albo absolwentami_kami, albo uczestniczkami XIX, aktualnej edycji, Programu “Liderzy PAFW”.

Celem wizyty było m.in. pokazanie zbąszyńskich doświadczeń w pracy z dziećmi i młodzieżą, zarówno tych systemowych jak i tych z edukacji nieformalnej, szczególnie z przestrzeni szeroko pojętej kultury. Dla osób uczestniczących w spotkaniu ważna jest wymiana doświadczeń i wiedzy oraz nabycie nowych kompetencji przydatnych w pracy lidera lokalnej społeczności.

W programie wizyty były m.in. spotkania i rozmowy z Burmistrzem Zbąszynia, Tomaszem Kurasińskim; Magdaleną Rożek, kierowniczką Biblioteki Publicznej w Zbąszyniu i doświadczoną realizatorką projektów “Program Równać Szanse”; Wojciechem Olejniczakiem, prezesem Fundacji TRES i kierownikiem Muzeum Ziemi Zbąszyńskiej i Regionu Kozła oraz Marcinem Szczechowiakiem, prezesem Stowarzyszenia Muzyków Ludowych w Zbąszyniu.

Nasi goście wzięli też udział w wycieczce śladem Zbąszyńskiego Balaganu, czyli szlakiem historii zbąszyńskich Żydów, której przewodnikami byli uczennice i uczniowie z klasy 5b. Ich rola lokalnych przewodników zrobiła wrażenie: spacer miał premierowe wydanie, ale 12-latkowie przygotowali się do tej roli i wypadli świetnie.

Małe miasto, nad jeziorem, a takie ciekawe. Wizyta zapadająca w pamięć. Odwiedziliśmy miejsca, w których fantastyczni i nieprzypadkowi ludzie potrafią tworzyć z pasją niesamowite rzeczy, wplatając w swoje działania zarówno historię, tradycję, jak i ciekawe położenie geograficzne.

 

Bardzo poruszyła mnie historia wysiedlenia polskich Żydów z Niemiec, ponieważ nie znałam szczegółów tej akcji. Duże wrażenie zrobiły na mnie dzieci oprowadzające nas po mieście żydowskim szlakiem, wykazały się dużym profesjonalizmem i uwagą. (...)

Natalia Wolko-Stempniewicz

dyrektorka Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Wieruszowie, uczestniczka XIX edycji programu Liderzy PAFW

W Zbąszyniu bardzo pozytywnie zaskoczył mnie sposób przekazywania
historii miasta. Ludzie, którzy z pasją odkrywają dawne czasy, ale też
potrafią zaangażować młodych w swoje działania. Przy takiej
partnerskiej współpracy i wzajemnym szacunku Wasza historia i obrzędy
ludowe nigdy nie zostaną zapomniane.

 Jolanta Fludra, absolwentka IX edycji programu “Liderzy PAFW”, sołtyska Śródki, gmina Kleszczewo; pełni swą funkcję nieprzerwanie od 2006 r.

Inicjatorką i koordynatorką wizyty studyjnej była dyrektorka zbąszyńskiej “Fiedlerówki”, Anita Rucioch-Gołek.