szklanenegatywy.pl Audioprzewodnik po "Szlaku bez końca" Galeria zdjęć  west

DSC 0658Efektem końcowym projektu współpracy z Lokalną Grupą Działania KOLD był sobotni ( 22.06) rajd rowerowy na trasie Boruja Kościelna – Zbąszyń. Przemieszczając się ścieżkami Regionu Kozła można zauważyć, że w każdej gminie zostały ustawione stacje z urządzeniami do obsługi rowerów, czyli punkty gdzie można napompować rower, podokręcać śrubki, chwilę odpocząć i jechać dalej. Urządzeń tych nie można demolować i rozkradać, bo może to narazić szkodników na spore kłopoty. To są właśnie Miejsca Obsługi Rowerzystów i powstały w ramach projektu Lokalnej Grupy Działania Regionu Kozła i Lokalnej Grupy Działania KOLD. Organizatorzy rajdu założyli, że z każdej lokalnej grupy działania w tym rajdzie weźmie udział po 20 rowerzystów. Zapisy zbierano za pośrednictwem ogłoszeń umieszczonych na portalach obydwu stowarzyszeń. Najliczniejszą grupę , która zgłosiła się do tej imprezy stanowili rowerzyści z Babimostu, przede wszystkim członkowie Stowarzyszenia Cyklistów „Rowerowy Babimost”. Ceremonia otwarcia Rajdu nastąpiła w Borui Kościelnej. Tego dnia pogoda nie rozpieszczała rowerzystów, mocny wiatr i opady deszczu zwalniały przejazd do Łomnicy. Dopiero tam nieśmiało wyjrzało słońce, a uroki zwiedzania zabytkowego, barokowego kościółka wynagrodziły poprzednie utrudnienia.

Każdy z uczestników otrzymał świeżo wydany folder przygotowany przez Wojciecha Olejniczaka o nazwie: Łomnica – rokokowa perła w oprawie z drewna. Służył za przewodnika po tym niezwykłym zabytku. W Sali Wiejskiej uczestnicy rajdu regenerowali siły, nawiązując min. kontakty osobiste, przy znakomitych wypiekach cukierniczych i kawie przygotowanej przez miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich. Kolejnym etapem rajdu był odcinek Łomnica – Zbąszyń. W Zbąszyniu wspaniała grochówka w „Łazienkach” i dalsza część obiadu w „Starej Gazowni”. Wszyscy uczestnicy rajdu otrzymali w prezencie bardzo praktyczne i przydatne akcesoria rowerowe, po czym w znakomitych humorach rozjechali się do miejsc zamieszkania.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.3 „Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Tytuł projektu: „Miejsca Obsługi Rowerów”.