W strugach deszczu otwarto w Zbąszyniu Aleję Pamięci Regionu Kozła. 27 postaci związanych z kulturą tradycyjną regionu zostało uhonorowanych na ulicy Świętomikołajskiej. Są tam muzycy, budowniczowie kozłów, nauczyciele, etnografowie.
Kiedy rozmawiamy o Regionie Kozła, zwłaszcza z osobami spoza tego obszaru, to zawsze pojawia się stwierdzenie, że znają nas z bogatego folkloru i rzeszy muzyków grających na kozłach. To właśnie nasze kapele koźlarskie oraz barwnie ubierane się kobiety występujące w licznych zespołach ludowych są tym wyróżnikiem naszej tożsamości kulturowej. Tradycje gry na instrumentach ludowych są nie tylko przekazywane w muzycznie uzdolnionych rodzinach, ale także poprzez możliwość nauki gry w jedynej w regionie Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Zbąszyniu. Ciągłość tej tradycji powoduje, że każdego roku podczas Biesiady Koźlarskiej można podziwiać coraz to nowych dobrze wykształconych adeptów tej szkoły. Coroczne konkursy wyłaniają nowe talenty młodych muzyków zajmujących się grą na skrzypcach, obydwu odmianach kozła (białego i czarnego), flecie oraz śpiewem. W tym roku obchodziliśmy już jubileuszową 50. Biesiadę Koźlarską , a jednym z jej elementów było otwarcie usytuowanej opodal Muzeum Regionu Kozła Alei Pamięci upamiętniającej twórców ludowych z Regionu Kozła, którzy znacząco przysłużyli się do utrwalania lokalnej kultury.
Obecnie znajduje się tam 27 mosiężnych tabliczek z nazwiskami wyróżnionych twórców , a na ścianie muzeum zainstalowano stosowną tablicę informacyjną. Na mosiężnych tabliczkach wmurowanych w trakcie chodnikowym można znaleźć takie nazwiska, jak: Antoniego Janiszewskiego - założyciela PSM w Zbąszyniu i twórcy klasy instrumentów ludowych ; Antoniny Woźnej – założycielki „Wesela Przyprostyńskiego” ; Tomasza Kotkowiaka -wytwórcy instrumentów i nauczyciela gry; Henryka Skotarczyka – nauczyciela gry na instrumentach i wybitnego koźlarza; Leonarda Śliwy – skrzypka i mentora młodych muzyków; Jana S. Prządki – skrzypka, koźlarza i nauczyciela gry na instrumentach ludowych oraz 21 innych wybitnych twórców ludowych.
Uroczystego otwarcia dokonano w dniu 15 września w obecności burmistrza Zbąszynia Tomasza Kurasińskiego i prezesa Lokalnej Grupy Działania Regionu Kozła Witolda Silskiego oraz asyście wielu znakomitych gości zaproszonych na Biesiadę, z oprawą muzyczną koźlarzy i śpiewaków ludowych.
Utworzenie Alei Pamięci Regionu Kozła to działanie mające na celu upamiętnienie twórców ludowych Regionu Kozła w ramach zrealizowanej przez LGDRK operacji własnej.
Operacja pn.: „Działania kultywujące i popularyzujące dziedzictwo regionu poprzez wydanie
publikacji, oznakowanie obszaru Regionu Kozła oraz upamiętnienie twórców
ludowych Regionu Kozła”
mająca na celu: „zrealizowanie 9 działań kultywujących i popularyzujących dziedzictwo regionu: stworzenie w Muzeum
Regionu Kozła w Zbąszyniu cyfrowej bazy dorobku kulturalnego, wydanie 4 folderów o drewnianych
kościółkach Regionu Kozła oraz folderu promocyjnego na temat smaków i osobliwości Regionu Kozła,
wydanie kompletu materiałów promocyjnych dla dzieci; stworzenie miejsca upamiętniającego twórców
ludowych Regionu Kozła; oznakowanie obszaru LGD Regionu Kozła.”
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej
w ramach działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER”
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
Operacja realizowana w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność
wdrażanej przez LGD: Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Regionu Kozła