3Biblioteka Publiczna w Zbąszyniu już po raz trzeci zorganizowała konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży z Regionu Kozła. Instytucję wspomaga w promocji konkursu i w fundowaniu nagród Lokalna Grupa Działania Regionu Kozła. Koordynatorką i pomysłodawczynią konkursu jest Magdalena Rożek, starszy bibliotekarz pracująca w bibliotece w Zbąszyniu.

Tematyka prac zawsze nawiązuje tematycznie do folkloru, do tradycji regionalnych oraz do corocznie organizowanej Biesiady Koźlarskiej, która jest koronną imprezą muzyków ludowych nie tylko z gminy Zbąszyń i regionu, ale i całej Wielkopolski. Tegoroczna edycja konkursu nosi hasło „Wesele w Regionie Kozła”. Związane jest ono z obchodami 80-lecia powstania zespołu folklorystycznego „Wesele Przyprostyńskie”. Konkurs ma na celu popularyzowanie wśród młodzieży szkolnej kultury ludowej, budowanie tożsamości lokalnej mieszkańców Regionu Kozła oraz odwoływanie się do lokalnego dziedzictwa kulturowego.

 

Z tej okazji odbywa się właśnie w bibliotece wystawa fotografii „Dawnych Wesel czar” przygotowana przez Grażynę Matuszak z Miejskiej i Powiatowej Biblioteki w Nowym Tomyślu. Wystawę można zobaczyć codziennie w godzinach pracy biblioteki.

Konkurs „Kontunuujemy tradycję” jest skierowany do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych z gmin znajdujących się terytorialnie w Regionie Kozła. W tym roku informację o konkursie wysłano do 24 szkół. Na konkurs wpłynęło ogółem 255 prac z 11 szkół i to bardzo cieszy organizatorów – widać bowiem zaangażowanie nauczycieli i rodziców, którzy motywują młodych artystów do pracy twórczej.

Jury powołane do oceny prac plastycznych przede wszystkim zwracało uwagę na samodzielność ich wykonania i indywidualność oraz na to, aby tematyka pracy była zgodna z zaproponowanym hasłem przewodnim. Dzieci mogły w tym roku przedstawić wszystko, co dotyczy obrzędu ślubnego i weselnego typowego dla naszej lokalnej tradycji: stroju, kapeli, zabawy weselnej, wszystkich elementów obrządku weselnego, pary młodej itp.

Jury w składzie: Piotr Muszalski (prof. nadzw. UAP, prodziekan Wydziału Animacji Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu), Krzysztof Rożek (realizator filmowy, od lat 90. współpracuje przy organizacji zbąszyńskich biesiad koźlarskich, z zamiłowania artysta - malarz) i Wojciech Winiarz (kierownik artystyczny zespołu folklorystycznego „Wesele Przyprostyńskie”) oceniło prace plastyczne i wyłoniło laureatów i wyróżnionych.

 KATEGORIA KLASY I-III

WYRÓŻNIENIA:

- Tomasz Brambor ( Zespół Szkolno- Przedszkolny w Przyprostyni)

- Agata Przybyła (Zespół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Siedlcu)

- Maja Brychcy ( Zespół Szkolno- Przedszkolny w Chrośnicy)

- Magdalena Jankowiak ( Zespół Szkolno- Przedszkolny w Przyprostyni)

NAGRODY:

3 miejsce- Natasza Kaczmarek ( Zespół Szkolno- Przedszkolny w Zbąszyniu)

2 miejsce- Gabriela Sołtysik ( Szkoła Podstawowa w Łomnicy)

1 miejsce - Hanna Kotlarska ( Zespół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Siedlcu)

KATEGORIA KLASY IV-VI

WYRÓŻNIENIA:

- Jędrzej Łuszcz ( Zespół Szkolno- Przedszkolny w Zbąszyniu)

- Alicja Nowak ( Zespół Szkolno- Przedszkolny w Zbąszyniu)

- Klaudia Olejniczak ( Zespół Szkolno- Przedszkolny w Zbąszyniu)

NAGRODY:

3 miejsce- Roksana Śmiałek ( Zespół Szkolno- Przedszkolny w Przyprostyni)

2 miejsce - Patrycja Olech ( Zespół Szkolno- Przedszkolny w Zbąszyniu)

1 miejsce - Karolina Łochowicz ( Szkoła Podstawowa Pomnik Rodła w Dąbrówce Wlkp.)

KATEGORIA KLASY GIMNAZJALNE W TYM KLASA VII

WYRÓŻNIENIE:

- Weronika Brambor ( Zespół Szkolno- Przedszkolny w Chrośnicy)

- Agnieszka Bok ( Zespół Szkolno- Przedszkolny w Chrośnicy)

- Zuzanna Panek ( Zespół Szkolno- Przedszkolny w Chrośnicy)

- Nikola Dzioch ( Zespół Szkolno- Przedszkolny w Zbąszyniu)

NAGRODY:

3 miejsce - Amelia Woźna ( Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Strzyżewie)

2 miejsce - Aneta Tratwal ( Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi w Zbąszynku)

1 miejsce - Julia Światłowska ( Zespół Szkolno- Przedszkolny w Chrośnicy)

Fundatorami nagród rzeczowych dla nagrodzonych i wyróżnionych uczestników są Biblioteka Publiczna oraz Lokalna Grupa Działania Regionu Kozła.

Prace laureatów i wyróżnionych można zobaczyć w Restauracji Pub Stara Piwnica na Rynku, która co roku organizuje okolicznościową wystawę. Dobrze się składa, że finał konkursu jest zawsze podczas Biesiady Koźlarskiej i że dzięki temu Biblioteka może choć trochę uczestniczyć w tym wielkim święcie naszej Tradycji.

(oprac. mr, arg, zdjęcia: Tytus Gołek)