- Szczegóły
ZBĄSZYŃ. We wtorek, 16 maja, odbyła się uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę laboratorium Regionalnego Centrum Zdrowia, które istnieje na osiedlu Na Kępie.
Laboratorium będzie wykorzystywane przez środowisko naukowe do prowadzenia badań w zakresie uwalniania substancji leczniczych z różnych postaci leków. Obiekt ma być gotowy w styczniu przyszłego roku. Budowa jest częściowo finansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi Priorytetowej 1. Innowacyjna i konkurencyjna gospodarka, Działania 1.2. Wzmocnienie potencjału innowacyjnego Wielkopolski w ramach WRPO na lata 2014 – 2020.
- Szczegóły
ZBĄSZYNEK. Skrzyknęli się i zorganizowali seniorzy z wielu organizacji działających w gminie. Wybrano władze.
Wspólne działania organizacji pozarządowych z gminy Zbąszynek, skupiających w swych szeregach seniorów i działających na rzecz poprawy jakości życia osób w wieku 60+, wzmocnienie integracji międzypokoleniowej oraz kształtowanie w społeczeństwie pozytywnego obrazu seniorów to postanowienia Partnerstwa Społecznego podpisanego 15 maja br. w Zbąszyneckim Ośrodku Kultury. Dziesięciu Partnerów z gminy w obecności burmistrza Wiesława Czyczerskiego podpisało Akt założycielski Rady Seniorów gminy Zbąszynek.
- Szczegóły
Dyskusyjny Klub Książki działający w Bibliotece Publicznej w Zbąszyniu zorganizował dla wszystkich zainteresowanych czytelników spotkanie autorskie z jednym z najbardziej znanych i cenionych dziennikarzy muzycznych w Polsce, Leszkiem Gnoińskim. Spotkanie odbyło się 10 maja w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek.
Leszek Gnoiński jest członkiem Akademii Fonograficznej ZPAK, scenarzystą, autorem wywiadów, redaktorem ponad setki płyt, autorem wielu książek dotyczących polskiego rocka. Jedną z nich jest Encyklopedia Polskiego Rocka. Przedstawił w niej sylwetki osób, które tworzyły historię polskiej muzyki rozrywkowej. Wśród nich znajdziemy zespoły takie jak Perfekt, Maanam i Lady Pank.
- Szczegóły
W niedzielne popołudnie 14 maja do sali wiejskiej w Chwalimiu przybyło bardzo wielu gości. Chcieli spotkać się z pisarką. Naszą pisarką...
- Krzeseł mamy na stanie ponad 120 - ocenił Roman Mendak, sołtys Chwalimia. Wszystkie ustawiono i wszystkie były zajęte. A jeszcze sporo osób „podpierało ściany”. Powodem tak wielkiej frekwencji było spotkanie z pisarką Zofią Mąkosą, byłą mieszkanką wsi, która o swej dawnej miejscowości napisała opasłą powieść pt. „Cierpkie grona”. Dzieło jest niebywałe, liczy bowiem prawie 500 stron, a to dopiero pierwszy tom trylogii „Wendyjska winnica”, jaką wydawca - wrocławskie wydawnictwo „Książnica” wchodzące w skład poznańskiego koncernu edytorskiego Publicat - zamówił u autorki.
- Szczegóły
W piątek, 12 maja, w domu kultury w Kargowej odbyła się doroczna Gala Regionu Kozła. Wcześniej mieliśmy bale RK i właśnie wówczas wręczano nagrody, a starostowie przekazywali sobie władzę. Jednak ta formuła „się wyczerpała”.
Pierwszy Bal RK odbył się w 1998 r. w Zbąszynku i potem głównie tam się bawiono. W 2001 r. po raz pierwszy na balu wręczono Nagrody Regionu Kozła. Zatem tegoroczna Gala - jeśli potraktować ją jako kontynuację tamtych spotkań - była 17 z kolei.
Obecnie Gala, jako uroczystość „służy” głównie przekazaniu władzy przez poprzedniego starostę - nowemu (jeśli akurat wypada rok przekazania władzy) oraz nagrodzeniu ludzi, którzy zasłużyli się dla promocji Regionu Kozła. W tym roku funkcję starosty po dwóch latach oddawał Jarosław Kaczmarek (burmistrz Trzciela), a przejmował ją Jerzy Fabiś (burmistrz Kargowej). Wicestarostą - po wcześniejszym wyborze - został Jacek Kolesiński (wójt Siedlca) i to on za dwa lata „z automatu” zostanie starostą.
- Szczegóły
W piątek, 12 maja, o godz. 17.00 w domu kultury w Kargowej odbędzie się doroczna Gala Regionu Kozła. W trakcie Gali nastąpi tradycyjne przekazanie władzy nowemu staroście, którym zostanie obecny burmistrz Kargowej Jerzy Fabiś, a także wręczenie Nagród Regionu Kozła oraz po raz pierwszy wręczenie odznaczeń Zasłużonym dla Regionu Kozła. W części artystycznej wystąpi zespół Trio Taklamakan.
- Szczegóły
Rozmowa z Eleonorą Rybarczyk, panią prezes Banku Spółdzielczego w Siedlcu
- Piękną kartą jest historia małego ongiś banku gminnego...
- To prawda, niewielka wiejska kasa oszczędnościowo-pożyczkowa, która powstała w 1895 roku dziś ma 122 lata i co najważniejsze z tej perspektywy, przetrwała zabory, dwie wojny światowe, ostatnio zmianę ustroju z socjalistycznego na kapitalistyczny, i wciąż trwa.
- Trwa to mało powiedziane. Prężnie się rozwija! Pamiętam Bank Spółdzielczy w Siedlcu, obsługujący tylko gminę Siedlec. A dziś rozmawiamy w pięknych pomieszczeniach poważnej i solidnej placówki obejmującej...
- Istniejemy w siedmiu gminach. A działamy na pograniczu dwóch województw, lubuskiego i wielkopolskiego i w powiatach świebodzińskim, zielonogórskim, wolsztyńskim, nowotomyskim. Poza centralną w Siedlcu mamy oddział w Babimoście i filie w Zbąszyniu, Wolsztynie, Zbąszynku, Kargowej, Babimoście, Sulechowie i Świebodzinie.
- Dla mnie siedlecki BS jest po prostu Bankiem Regionu Kozła. Może powinna pani pomyśleć nad zmianę nazwy?
- To prawda, że jesteśmy od początku obecni na obszarze zwanym Regionem Kozła (z wyjątkiem Trzciela). Nasz rozwój zaczął się bowiem od powołania dwóch placówek w 1991 r. w Zbąszyniu i Wolsztynie. Potem znaczącym momentem było połączenie z Bankiem Spółdzielczym w Babimoście. O tym zdecydowała też obsługa przez nas jednostek samorządowych działających w Regionie Kozła.
Strona 57 z 92



























