szklanenegatywy.pl Audioprzewodnik po "Szlaku bez końca" Galeria zdjęć  west

W Niedzielę Palmową na terenie „Giełdy rolno – towarowej”  w Zielonej Górze odbyła się kilkugodzinna prezentacja wystawców i wyrobów lokalnych, którym na scenie towarzyszyły występy  zespołów z wszystkich gmin Regionu Kozła. W namiocie ustawionym tuż przy scenie swoje wytwory charakterystyczne dla poszczególnych części regionu wystawili:

wyroby wikliniarskie – gmina Trzciel, przetwory rybne firma Fish Net G. Koza z Wojnowa (gm. Kargowa), przetwory pszczelarskie – Piotr Nowak z Kiełpin (gm. Siedlec), wyroby wędliniarskie – Gracjan Kiciński z Kopanicy ( gm. Siedlec), wyroby cukiernicze – Koło Gospodyń Wiejskich z Podmokli Małych, rzeźba ludowa – Grzegorz Lisiewicz z Kargowy, wyroby sztuki użytkowej – Urszula Zając oraz p. K. Macholak - z Babimostu. Było też stoisko GOK –u z Babimostu, w którym Marcin Szczechowiak prezentował budowę kozła – instrumentu od którego wziął nazwę nasz region.
Koło Gospodyń Wiejskich z Nowego Kramska pod kierownictwem p. Moniki Jarysz przygotowało kilkadziesiąt porcji świątecznego żurku i posiłek regeneracyjny z pysznej karkówki dla występujących na scenie. Przed głównym namiotem Stowarzyszenie LGD Regionu Kozła wystawiło swój nowy nabytek – wiklinowe stoisko, w którym można było otrzymać przygotowane na tę okazję gadżety oraz publikacje i różne wydawnictwa związane z naszym regionem. Tutaj też swoje nagrody odbierali zwycięzcy konkursów o Regionie Kozła, które prowadził Jerzy Skrzypczak z zespołu  „Kotkowiacy”. Rolę gospodyni zarządzającą wystawionymi materiałami pełniła p. Malwina Kubicka – dyrektor Zbąszyneckiego Domu Kultury przebrana w ludowy strój z Dąbrówki Wlkp.

W uroczystym  otwarciu imprezy wzięli udział : Elżbieta  Polak  - Marszałek Województwa, Bożenna Bukiewicz – poseł na Sejm RP i jednocześnie szefowa wojewódzkiej struktury Platformy Obywatelskiej, Jolanta Fedak – prezes Zarządu Wojewódzkiego PSL, Stanisław Tomczyszyn – wicemarszałek , Ryszard Górnicki – wicestarosta powiatu zielonogórskiego, Jacek Urbański – dyrektor Giełdy Rolno – Towarowej. Na scenie oraz przed nią prezentowały swoje umiejętności zespoły z Regionu Kozła w następującej kolejności:  DuoHit Plus z Kargowej, „Dąbrowszczanka” z Dąbrówki Wlkp., „Czirliderki” z GOK w Trzcielu, „Perły – Sumsiodki” z Siedlca, „Zbąszyniacy” ze Zbąszynia, Młodzieżowa Kapela Koźlarska ze Zbąszynia, wokalistki z GOK z Babimostu, zespół śpiewaczy „ Kargowiacy” i w części końcowej imprezy zespół „Kotkowiacy” ze Zbąszynka.

Przez stoiska wystawców z Regionu Kozła przewinęły się setki osób, dużym zainteresowaniem cieszyły się świąteczne wyroby wielkanocne, wędzone ryby, przetwory kulinarne i ozdoby na świąteczne stoły. Wiele osób po raz pierwszy poznało specyfikę i kulturę naszego regionu.

Poniżej zdjęcia ilustrujące to wiosenne wydarzenie.