szklanenegatywy.pl Audioprzewodnik po "Szlaku bez końca" Galeria zdjęć  west

Tradycyjne, jak co roku, odbył się 13 czerwca w Dąbrówce Wlkp. XXII Festiwal Folklorystyczny „ U progu lata”. Impreza ta jest organizowana przez Stowarzyszenie Miłośników Kultury Dąbrowieckiej, Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Regionu Kozła oraz Urząd Miejski w Zbąszynku. W wydarzeniu uczestniczą corocznie zaprzyjaźnione zespoły wykonujące taniec i śpiew ludowy z różnych krain geograficznych Polski. W tym roku zaproszono Zespół Tańca Ludowego „Kębłowo”, Zespół „Przyprostyńskie Koziołki”, Zespół Tańca Ludowego „Cybinka” z Grodziska Wlkp. oraz miejscowe zespoły: Regionalny Zespół Pieśni i Tańca im. T. Spychały i zespół „Dąbrowszczanka”. Nie zabrakło też młodych muzyków , których w miejscowej szkole prowadzi mistrz Jan Prządka.

Imprezę poprzedziło uroczyste złożenie kwiatów na grobie Tomasza Spychały , założyciela zespołu pieśni i tańca w Dąbrówce Wlkp. Delegacje złożone z przedstawicieli uczestniczących w Festiwalu ekip oraz kapel złożyły na grobie wiązanki kwiatów, a do zgromadzonych przemówił burmistrz Wiesław Czyczerski oraz brat zmarłego – Piotr Spychała. Po powrocie do amfiteatru rozpoczęły się występy przybyłych tutaj zespołów. Sygnałem do rozpoczęcia występów było odegranie starej melodii na koźle przez Bartosza Pietrzaka . Prowadzenie imprezy powierzono Jerzemu Skrzypczakowi, liderowi zespołu „ Kotkowiacy” , który po powitaniu oficjalnych gości: burmistrza Zbąszynka Wiesława Czyczerskiego, przewodniczącego Rady Miejskiej Jana Mazura, sołtysa Piotra Koziołka i prezesa LGD Regionu Kozła Witolda Silskiego – zaprosił na scenę najmłodszych tancerzy z RZPiT im. T. Spychały z Dąbrówki Wlkp. Później zmienili ich dorośli z tego zespołu, a w prowadzeniu pomagał Marek Spychała. Kolejno na scenie prezentowali swoje taneczne i wokalne umiejętności zaproszone zespoły, umilając czas licznie przybyłym mieszkańcom Dąbrówki i okolic. Zachwycały piękne stroje, furkoczące podczas tańców kolorowe spódnice i popisy zwinnych tancerzy.

W przerwie pomiędzy śpiewem i tańcami wystąpił kabaret „Klakoty”, który miał też swoje drugie wejście późnym wieczorem. Gwiazdą wieczoru był zespół „Zaina’s Moments”, grupa złożona z kobiet wykonujących orientalne tańce. Padający pod wieczór deszcz nieco przerzedził szeregi słuchaczy, ale część obserwowała wydarzenia na scenie z pobliskich namiotów. Był to bardzo udany początek lata.